Zhruba 1,4 milionu obyvatel regionu hlavního města Bruselu vyprodukuje za den přibližně 275 milionů litrů odpadní vody. K úpravě tohoto objemu vody v čistírně vod Aquiris je zapotřebí 182 MWh ročně. Aby bylo možné zajistit co nejšetrnější výrobu této energie, byla výroba hydroelektrické energie a bioplynu nedávno doplněna fotovoltaickým systémem na střeše čistírny odpadních vod. Tyto tři technologie dnes společně pokrývají čtvrtinu celkové elektřiny potřebné k úpravě odpadních vod.
Nepřetržitá transparentnost výkonu
Tři invertory o výkonu 1 MW od finského výrobce VACON® zajišťují čistý přívod energie do národní elektrické sítě. Zásadní výhodou je v tomto případě koncept „Multimaster“, který společnosti VACON® zajistí, aby fotovoltaický systém generoval vždy maximální výstup podle intenzity slunečního světla v daném čase.
Pokud jde o stav systému a výrobu elektřiny invertoru, je vždy zaručena vysoká transparentnost. Díky vzdálenému monitorování a komunikaci prostřednictvím sběrnice Modbus TCP/RTU může provozovatel sledovat profil výstupu online a prostřednictvím textových zpráv SMS přijímat oznámení o nejnovějším vývoji. Takto lze účinně minimalizovat výpadky.
Monitorování jednotlivých řetězců
V rámci tohoto monitoringu hraje rozhodující úlohu 60 sdružovacích skříní, které společnost VACON® zakoupila od společnosti Weidmüller. Jsou nainstalovány mezi solárními moduly a invertorem a zajišťují přenos vyrobené elektřiny. To umožňuje monitorovat výkon jednotlivých stringů pro diagnostické účely, a lze tak rozpoznat stringy s nízkým výkonem a rychle zajistit jejich údržbu.
„Na základě opakovaných požadavků zákazníků jsme již vyvinuli celou řadu osvědčených a vyzkoušených konfigurací fotovoltaických systémů. Tímto způsobem se nám podařilo splnit všechny požadavky společnosti VACON® díky předzapojeným kombinovaným skříním,“ uvádí Rudi Vanderstraeten, Industry Manager ve společnosti Weidmüller, který během projektu působil jako poradce pro VACON®. „Díky konfiguraci komponent pro přepěťovou ochranu a monitorování řetězců může zákazník využívat výhod jednotného řešení systému, který je obzvláště snadné začlenit do stávající topografie SCADA. Výsledná upravená voda je čistá a výroba energie na střeše je rovněž naprosto čistá a přehledná.“
Hosté ze Země vycházejícího slunce
Systém úpravy vody, který samostatně pokrývá vlastní nároky na elektřinu třemi různými způsoby – což je rozhodně specialita. V každém případě to určitě udělalo dojem na japonské zákazníky společnosti Weidmüller, kteří navštívili fotovoltaickou elektrárnu v Belgii.
„Při návštěvě našich výrobních zařízení a vnitropodnikové laboratoře získali naši hosté z Japonska docela dobrou představu o standardech kvality, které uplatňujeme při vyvoji a výrobě řešení pro fotovoltaiku. A během druhé návštěvy Belgie se ukázalo nejen to, že tyto standardy i nadále v aplikacích dodržujeme,“ vysvětluje Klaus Holterhoff, vedoucí divize speciálních zákaznických aplikací ve společnosti Weidmüller. „Na střeše čistírny vody jsme se soustředili hlavně na nainstalované kombinované skříně, které jsme přizpůsobili konkrétním požadavkům a konkrétní poloze elektrárny.“
Hosté společnosti Weidmüller, která tato řešení fotovoltaiky zjevně inspirovala, v Japonsku již zahájili některé vlastní projekty. Na řešení fotovoltaiky Weidmüller, od řetězců až po řídicí stanoviště, v současné době v elektrárně o kapacitě 82 MW, spoléhá například společnost Marubeni. Z obecného hlediska je Japonsko, často navývané „Zemí vycházejícího slunce“ jedním z nejdůležitějších trhů pro solární energii. Výroba solární energie je opravdu velmi významným projektem pátého největšího spotřebitele energie na světě.