AC a DC? Ušetříme vás odkazů na rockové kapely a přejdeme rovnou k věci: cílem je poskytnout přímé stejnosměrné napájení zařízením, která již interně pracují se stejnosměrným napětím. Důležitý přínos k energetické revoluci.
Mnoho zařízení již pracuje na stejnosměrný proud. Napájení je však dodáváno a přenášeno prostřednictvím střídavého proudu. V současné době jsou na rozhraní mezi nimi používány speciální usměrňovače. Hlavní problém: Tyto usměrňovače způsobují při přeměně střídavého proudu na stejnosměrný vysoké energetické ztráty - AC a DC. To však není efektivní. A rozhodně to není udržitelné.
Ztráty při přeměně a dopravě lze však účinně snížit až o 10 % pomocí centrálních měničů. Stroje, systémy a elektrická zařízení v průmyslových a kancelářských budovách jsou pak bez větších potíží zásobovány potřebným stejnosměrným proudem DC.
Vysoký potenciál úspor lze dosahovat také u kabelů: zde je možné při stejné izolaci snížit potřebu mědi dokonce na polovinu. Navíc lze efektivně využít rekuperovanou energii, tj. energii, která se běžně ztrácí. Např: Uvolněná energie při brzdění robotů je zachycena stejnosměrnou sítí DC a je k dispozici k okamžitému použití.
A protože obnovitelné zdroje energie využívají stejnosměrné napětí interně, lze je snadno integrovat.
Vynikající stabilita sítě výrazně snižuje odstávky výroby. Není třeba dalších investic do filtrování a kompenzace vedení. Systémy stejnosměrného proudu zůstávají v provozu i v případě, že dojde k výpadku napájení: pokračují v provozu z vlastních zásob energie.
Zavedení technologie stejnosměrného proudu je základním stavebním kamenem energetické transformace a důležitým projektem pro udržitelnou budoucnost. Díky propojením odborných kompetencí a novým elektrotechnickým řešením musí být v blízké budoucnosti zahájen. Právě zde přicházíme na řadu my.
Společnost Weidmüller je zakládajícím členem Open Direct Current Alliance (ODCA). Ta přímo navazuje na výzkumný projekt DC-INDUSTRIE2, který již dokázal demonstrovat výhody stejnosměrného proudu DC. Nová pracovní skupina ZVEI (Německý svaz elektrotechnického a digitálního průmyslu) byla založena v listopadu 2022 a sleduje cíl vytvořit ekologický ekosystém stejnosměrného proudu.
Přispíváme svým rozsáhlým elektrotechnickým know-how a spolupracujeme s ostatními členy, abychom mohli společně úspěšně kráčet touto průkopnickou cestou.
Budoucnost budou utvářet mladí lidé. Stačí jim to jen umožnit. V rámci společného projektu společností Weidmüller, KEB Automation a Lenze učňové úspěšně provedli přechod na stejnosměrný proud.
Úkolem bylo během tří týdnů přestavět starý vrtací lis tak, aby mohl fungovat ve stejnosměrné síti. Pětice učňů si společně vytyčila cíle, poté přišlo na řadu plánování a pak už se věnovali samotné přestavbě. Týmu poskytovala podporu příslušná technická oddělení.
Na konci stanoveného období byl systém úspěšně uveden do provozu: naprostý úspěch s důležitými technickými poznatky.
V budoucnu budou poznatky z projektu ODCA i naše produktová řešení integrována také do infrastruktury našich budov. Cíl: všechny klíčové systémy budou v příštích letech postupně převedeny na stejnosměrnou podnikovou síť.
Fotovoltaické systémy, nabíjecí stanice pro e-mobilitu a všechny elektronické komponenty v našich budovách budou díky technologii DC efektivnější, spolehlivější a udržitelnější.
Řešení, koncepce a produkty pro stejnosměrný proud, které jsme vyvinuli, budou k dispozici i našim zákazníkům. Naše produktové portfolio již například zahrnuje zdroje napájení napájené stejnosměrným proudem a zásuvné konektory pro vedení stejnosměrného proudu.